plakat a

 

oferta A

 

Klasa MEDIALNA

to nowoczesne podejście do dziennikarstwa i mediów. Dla świata i ludzi XXI wieku media stanowią nieodłączny element funkcjonowania a informacja stała się istotnym towarem i jest na nią coraz większe zapotrzebowanie. Informację jednocześnie bardzo łatwo wyprodukować.  W dzisiejszym świecie komunikat stanowi wszystko: film, zdjęcie, reportaż, post na facebooku, tweet.

Właśnie dlatego młodzi ludzie podczas warsztatów dziennikarskich w „Sobieskim” nauczą się świadomie tworzyć i wykorzystywać informację. Ponadto będą mieli okazję zapoznać się z najnowszymi trendami tworzenia informacji, poznać kulisy pracy dziennikarskiej, wziąć udział w kolegium dziennikarskim, wiedzieć kim jest researcher, reporter, wydawca, producent. Każdy nauczy się tworzyć różnorodne formy dziennikarskie.

Ponadto uczniowie podczas zajęć z edukacji medialnej poznają formy dziennikarskie, historię dziennikarstwa, a podczas zajęć z realizacji studyjnej w studiu nagrań nauczą się tworzyć formę radiową, zobaczą i nauczą się obsługiwać sprzęt do nagrań.

 Od roku szkolnego 2016/2017 dodatkowe warsztaty dziennikarskie współprowadzą:

 • ·Krzysztof KIRYCZUK – producent, redaktor w Radio ZET,  w latach 2005 – 2014 wydawca informacji w Radio TOK FM, pasjonat.
 • ·Anna DRAGANEK – wydawca informacji TOK FM, desk reporter. Z radiem związana od zawsze, pracowała w radomskim Radiu Rekord. Fanka kryminałów, włoskiej kuchni i kotów.

W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie mieli okazję poznać i uczestniczyć w zajęciach/warsztatach/spotkaniach z: Radomirem Wittem - reporterem TVN24, Justyną Koselą - prezenterkę z TVN24, Bartkiem Jędrzejakiem - z Dzień Dobry TVN, Maciejem Jermakowem - z RMF FM, Pawełem Orlikowskim - z Radia ZET, Sylwią Czubkowską - z Dziennik Gazeta Prawna. Uczestniczyli również w zajęciach prowadzonych przez Łukasza Ankiewicza, Kamilę Wronowską z HRMedia "o PR w mediach".

 

 

dziennikarska 2

 

dziennikarska1

 

dziennikarska 3

 

W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie mieli okazję spotkać się m.in. z Krzysztofem Ibiszem (aktorem, dziennikarzem, prezenterem telewizyjnym), Cezarym Olbrychtem, Żylisławem Żylińskim (dziennikarzami sportowymi)

jpolskiego 17

Nauczyciele zajęć kierunkowych:

 • Dorota SECH nauczyciel języka polskiego i warsztatów dziennikarskich. W "Sobieskim" od 2015 roku. Absolwentka Wydziału Polonistyki UW, doktorantka Instytutu Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego prowadząca badania nad językiem warszawskiej krytyki teatralnej II połowy XIX wieku. Prywatnie zainteresowana teatrem - szczególnie estetyką Jerzego Grzegorzewskiego i Krystiana Lupy. Pisała recenzje do portalu Teatrakcje.pl i pracowała jako jego redaktor prowadzący w latacg 2010-2012. Współpracowała przy Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych jako redaktor dziennika teatralnego ITSELF, Festiwalu Singera oraz w projekcie Prolog w reż. Michała Zadary w Instytucie Teatralnym. Współtworzyła e-lerningowy kurs o historii literatury polskiej XIX wieku dla studentów obcokrajowców. Od 2017 roku współpracuje z okręgiem warszawskim Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Uwielbia literaturę ukraińską, Wyspiańskiego i czekoladę. 
 • Katarzyna LENARCZYK – nauczyciel języka angielskiego oraz realizacji studyjnej w „Sobieskim” od roku 2012, magister sztuki, absolwentka Wydziału Reżyserii Dźwięku na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Dźwiękowiec z dziesięcioletnią praktyką zawodową. Interesuje się estetyką dzieła filmowego, obroniła pracę magisterską o postmodernistycznej estetyce filmów Davida Lyncha. Wielbicielka filmowej klasyki. W "Sobieskim" odpowiada także za realizację projektów międzynarodowych eTwinning i działanie szkolnego radiowęzła. 
 • Małgorzata WOJTYSIAK – nauczyciel języka polskiego i edukacji medialnej w „Sobieskim” od 2006 roku, magister filologii polskiej. Szkolna fama głosi, że lekturą jej życia jest Lalka, dlatego przy jej omawianiu uczniowie nie mają życia. Poza szkolnymi lekturami lubi czytać (ze zrozumieniem) reportaże, biografie i hasła reklamowe (zacięcie jeżykowe pozostało jeszcze z czasów studiów). Intereuje się motoryzacją (bez zrozumienia), sprzątaniem i kawą, wyraźnie ożywia się na widok rzeźb G.L. Berniniego, obrazów R. Magrittea i komedii S. Barei. W "Sobieskim" sprawuje duchową opiekę nad klasami medialnymi. 

Wychowawcy klasy:

 • A (2017 – 2020) – Edyta TRĘBICKA
 • A (2016 – 2019) – Jakub PIĄTKOWSKI
 • A (2015 – 2018) – Małgorzata WOJTYSIAK
 • A (2014 – 2017) – Artur BILSKI
 • A (2013 – 2016) – Ewa WOŹNIAK
 • A (2012 – 2015) – Małgorzata WOJTYSIAK
 • A (2011 – 2014) – Ewa CISZEWSKA
 • A (2010 – 2013) – Ewa WOŹNIAK

jpolskiego 7